e
sv

Basur belirtileri

162 Okunma — 24 Mart 2018 13:18
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Basur belirtileri birçok insanda görülse de insanlar utandıklarından, çekindiklerinden dolayı bu şikayeti saklayabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki basur tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır ve ilerlemesi durumunda tedavisi daha da zor bir hal almaktadır. Her şeyden önemli olan sağlık söz konusu olduğunda utanma, çekinme gibi durumlar olmamalıdır. Bu konunun uzmanı doktorlar için bu durum son derece sıradandır. Peki basur belirtileri nelerdir? Birçok insan tarafından bilinen üzerine en yaygın basur belirtisi dışkıda görülen kandır. Bununla birlikte makatta kaşıntı, şişlik, ağrı ve akıntı diğer belirtiler arasında yer alır. Unutulmamalıdır ki bu belirtiler çok yaygındır ve birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu yüzden akla hemen basur gelmemelidir. Konuyla ilgili kesin tanıyı kesinlikle uzman bir doktor koymalı ve bu doğrultuda tedaviye başlanmalıdır.

Basur tedavisi basurun şekline göre farklılık gösterir. Basurun iç ve dış olmak üzere iki çeşiti vardır. Basurun çeşitine ve ilerleme durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Başlangıç seviyesindeki basurlar için ilaç tedavisi yeterli olurken ilerlemiş basur daha karmaşık tedaviler gerektirir. Özellikle basur ameliyatı tedavide son yıllara kadar çok sık kullanılıyordu. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte daha az ağrılı, ameliyatsız yöntemler geliştirilmiş ve basur tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanı ise birçok problemde kullanılan lazer teknolojisidir.

Basur hastalığı temel olarak damarların varisleşmesi sonucu oluşur. Bu bakımdan bacakta oluşan varis ile makatta oluşan varis arasında pek de bir fark yoktur. Hastalığın oluşum mekanizması benzer olduğu için tedavi yöntemleri ve tedavinin uygulandığı sağlık kuruluşları da benzerdir. Özellikle tedavi için yukarda bahsedilen modern yöntemler ile birçok özel klinikte basur ve varis tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ne yazık ki devlet hastanelerinde bu yöntemler pek fazla kullanılamıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Basur belirtileri