e
sv

Meta’nın yaklaşmakta olan Twitter benzeri uygulama planları sızdırıldı

201 Okunma — 11 Haziran 2023 15:27
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tam dünya başka bir sosyal medya platformunun olasılığının düşük olduğunu düşündüğü bir sırada Meta, Twitter’a rakip olması amaçlanan metin tabanlı bir sosyal ağ için personel taslakları sundu.

Kullanıcılar, Meta’nın fotoğraf paylaşım programı Instagram’da zaten takip ettikleri hesapları takip edebilirler. Ek olarak, Mastodon gibi merkezi olmayan ağlardan takipçi çekmelerini sağlayabilir.

Bir Meta temsilcisinden alınan bilgilere dayanarak BBC  tarafından onaylandığı üzere platform yapım aşamasındaydı .

“Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağ araştırıyoruz” dediler.

“Yaratıcıların ve tanınmış kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz” diye eklediler.

Meta’nın baş ürün sorumlusu Chris Cox’a göre platform şu anda geliştirme aşamasında. Belirli bir tarih açıklanmasa da, teknoloji devi bunu kısa süre içinde devreye almayı umuyor. Bazı insanlar bunun Haziran sonunda gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Şirket içindeki kaynaklar, Twitter benzeri yeni bir platformun ekran görüntülerini ortaya çıkardı.

Dahası, geliştirilmekte olan metin tabanlı ağın çalışma adı olan P92, Elon Musk’ın Twitter’ı için BlueSky veya Mastodon’dan daha fazla tehdit oluşturabilir.

Her ikisi de Twitter’dan bıkmış insanları kendine çekmiş olsa da, yeni bir sosyal ağda sıfırdan bir topluluk oluşturmak zor olabilir.

Yine de Instagram oldukça büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Meta, sayıları artık doğrulanabilir olmasa bile, yaklaşık iki milyar kullanıcıya sahip olduğunu iddia ediyor ve bu, Twitter’ın tahmini 300 milyon kullanıcısını çok aşıyor.

Rapora göre, Instagram kullanıcılarının yalnızca %25’i P92’yi benimsemeye ikna edilebilirse, daha köklü rakibini hızla geride bırakacak.

Meta, diğer ürünlerden “ilham” aldığını iddia ederken, bazılarının daha az tamamlayıcı bir tonu var: Facebook’un Hikayeleri bir Snapchat özelliğinden sonra modellenirken, Instagram’ın makaraları ürkütücü bir şekilde TikTok’a benziyor.

Daha önce, Twitter eleştirmenlerinin açıklamaları, denetlemenin Tesla CEO’su devraldığından beri azaldığını ve bunun dezenformasyonun artmasına neden olduğunu iddia ediyordu, ancak Musk artık daha az yanlış bilgi olduğunu iddia ediyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Meta’nın yaklaşmakta olan Twitter benzeri uygulama planları sızdırıldı