e
sv

Kürtajın Toplumsal Sıkıntıları Ve Yöntemleri

143 Okunma — 26 Kasım 2019 13:26
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtaj günümüz de kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Kürtaj yaptıran kişi öncesin de bu konuyu ince eleyip sık dokumalıdır.

Bu konu dünyanın her yerinde önemli bir yere sahiptir, kürtajın toplumsal sıkıntıları ve yöntemleri; toplumsal olarak bakıldığın da kürtaj, istenmeyen gebeliğin ya da ölü bebeğin veyahut tedavi amaçlı gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir, 18 yaşından küçükler için anne babanın rızası ve imzası alınır, 18 yaşından büyükler için ise kişinin eşinin de rızası alınmak zorundadır. Kürtaj muhakkak doktor kontrolünde ve hastane de hekim gözetimin de olmalıdır. Yöntem olarak ta kürtaj; ilaçlı tedavi ve ilaçsız birebir yapılan yöntemlerdir.

İlaçsız yöntemler:

Karman kanülü aspirasyon, değişik boyutlardaki kanüllerin rahim içine plastik enjektörlerle, ters basınç ile rahimin boşaltılması işlemidir. Elektrikli vakum aspirasyon:, bu işlem kanüllü vakum işlemiyle aynıdır tek fark rahimin boşaltma işinin elektrik ile ayarlanıp rahimin boşaltılmasıdır. Dilatasyon ve küretaj, vajinanın ağzının silindir ile açılarak temizleme işinin yapılmasıdır. Hidroskopik dilatatörler, deniz yosunun kurutulmasıyla elde edilen bitki sıvıyı emer, bu bitki rahime yerleştirilir ve sıvıyı çeker ve rahim boşaltılır. Laparatomi, rahmin kesilerek gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Transservikal balon kataterler, rahim duvarı ile amniyon zarı arasına az şişirilmiş balon yerleştirilerek gebelik sonlandırılır, eğer balon sıvıyı çekemezse bir kilogramlık ağırlık bağlanarak işlem gerçekleştirilir.

Kürtaj da en çok vakum yöntemi kullanılır. Toplumsal açıdan bakıldığında kürtaj önemli bir sağlık problemi olmadığı takdir de kesinlikle yaptırılmamalıdır.Gençler son zamanlarda korunmasız ilişki kurarak sonunu düşünmeden ilişkiye girmektedir ve bu da hamilelikle sonuçlanmaktadır. Bebeği istemeyen bu gençler anne babasından korktuğu için bu yönteme başvurmaktadır. Hal böyle olunca gençler merdiven altı kürtaj tekniğine başvurmaktadır, bu yöntemde son derece tehlikeli ve sağlık açısından da son derece üzücü sonuçlar doğurur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Kürtajın Toplumsal Sıkıntıları Ve Yöntemleri