e
sv

İdeal Diyet Listesi Nasıl Olmalı

130 Okunma — 26 Kasım 2019 09:27
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı bir diyet listesi içeriğinde mutlaka olması gereken bazı besin çeşitleri bulunmaktadır, bunlar; karbonhidrat, yağ, protein, sebze grubundan olan yiyeceklerdir. Eğer diyet sürecinizde bu besinlerden birini kullanıyor iseniz kesinlikle sağlıklı bir beslenme şekli değildir ve ileride ciddi sağlık problemlerine yol açmayı tetikleyebilir. Diyet yapmaya karar vermiş kişinin kesinlikle kendini aç bırakmaması gerekmektedir, yoksa kendini halsiz hissetme ile başlayan farklı sağlık sorunları zamanla ortaya çıkabilir. Kişi en az 3 ana öğün ile birlikte 3 de ara öğün alarak beslenmelidir. Bu çok yemek anlamına gelmemektedir. Bu öğünlerde az az yemek yenmeli ancak amaç sürekliliği sağlamaktır. Böylece metabolizma sürekli olarak çalışacak ve her an yağ yakım işlemi devam edecektir. Diyet listeleri her insan için farklı olmaktadır, öncelikle diyetisyen yapacağı bazı tahliller ile kişide eksik ve fazla olan değerleri elde etmekte bunun sonucunda kişiye özel liste uygulamaktadır. Bu nedenle en ideal diyet listesinin nasıl olması gerektiği hakkındaki kesin bilgileri öğrenmek için bir diyetisyen ile iş birliği içerisinde çalışmanız size ve sağlığınıza çok daha iyi gelecektir.

İdeal diyet listelerinde olmazsa olmaz besinler

Öncelikle bu diyet listesine geçmeden öğünlerin saatlerini belirlemek önemlidir. Ara ve ana öğünlerden oluşmakta olan bu diyet programında dikkat edilmesi gereken husus ara öğünlerin ana öğünlerden 2 saat kadar sonra tüketilmesi gerektiğidir. Eğer bu iki ana öğün arasındaki mesafe çok uzun bir zaman alacaksa iki ara öğün yapılabilir. Sağlıklı bir diyet listesinde mutlaka haftada en az bir kez ödül günü olmalıdır. Bu şekilde hem kişi sevdiği bir yiyeceği yiyerek mutluluk hormonu salgılamış olur, hem de bu gün kişiyi diyet programında teşvik edici rol oynar.

Kişiye göre farklı diyet listeleri

Bu diyet listeleri hazırlanırken kişiye göre en ideal listede kişinin günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerji miktarı göz önüne alınmaktadır. Eğer çok hareket gerektiren bir işe sahip insan ise ona göre, eğer sürekli masa başında çalışan bir insan ise de ona göre farklı enerji miktarları hesaplanıp diyet listesine karar verilmelidir. Yani bir yakınınızdan ya da herhangi bir yerden duymuş olduğunuz diyet listelerini uygulamamalı, sizin için en doğru kararı verecek olan diyetisyene başvurmalısınız. Bu anlamda size kilolarınızı yakmak ya da vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak için diyetisyen hem daha hızlı sonuçlar görmenizi sağlayacaktır hem de daha sağlıklı olmanızı sağlayan bir düzen kuracaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

İdeal Diyet Listesi Nasıl Olmalı