e
sv

Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede!

16357 Okunma — 15 Ocak 2017 15:52
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp, geçen Nisan’dan bu yana kullanıcılar arasındaki tüm iletişimler için uçtan uca şifreleme sistemi olmuştur. 2014’ten beri gönderilen tüm iletiler şifrelenmiştir.

Uygulama şifreleme yapmak için Facebook Messenger uygulamasını kullanan Open Whisper Systems’in sinyal protokolünü kullanıyor. Bu yüzden üçüncü taraf okumaları engellenmektedir. WhatsApp uygulaması, işlemleri şifrelemek için bir arka kapıya (güvenlik açıkları) sahiptir.

Hükümetler mesajlarınızı okuyabilir
WhatsApp’da ileti göndermeden önce yönlendirmeyi güvenle kullanabilirsiniz. University of California’nın şifreleme ve güvenlik araştırmacısı Tobias Boelter, Guardian’a çevrimdışı kullanıcı için yeni şifreleme anahtarları oluşturmak için uygulamada açıklık olduğunu açıklıyor.

Şifreleme uyarısı etkinleştirilmişse, mesaj gönderen güvenlik anahtarlarındaki değişikliği tanımayacaktır. Bu nedenle, şifrelenmiş başka bir mesaj tekrar şifrelenerek gönderilebilir. İletiyi değil, iletilen uyarıları değil, açık olan bu açıklama, şirketin iletileri okumasını sağlar. Bu aynı zamanda başvurunun inanılırlığının gölgesidir. Ayrıca, hükümetlere şifreli mesajlar verebilecek tartışmaların gizliliğini de kaldırır.

WhatsApp, iddiayı reddediyor
WhatsApp, bu iddianın gecikmediği iddiasına yanıt verdi. WhataApp’a göre, Boelter’ın ortaya çıktığı iddiası tamamen asılsız. Şirket, hükümetlere kendi sistemlerinde bir bakış açısı kazandıracağını, aksine hükümetlerin bir arka kapıya karşı savaşmakta olduğunu söyledi. Facebook ile ilgili benzer ifadeler Facebook’tan geldi.

Boelter, Nisan 2016’da konuyla ilgili bilgi verdi, ancak uygulayıcının son sürümlerinin açık açıklık kapsamında olmadığını da belirtti. Aylık olarak ilk kişinin onu aktif olarak kullanan biri olması gerçekten provakstir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede!