e
sv

Konut Kredisi Alırken Dikkat

125 Okunma — 26 Kasım 2019 13:06
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde birçok kişi kira ödemek yerine konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı seçiyor. Peşinat olarak birikimlerini kullanan tüketiciler, kalan kısım için konut kredisi kullanarak ev sahibi oluyorlar. Böylece yıllarca başkalarına kira ödeyerek boşa giden bir masraf yapmak yerine, yerine parasını yatırıma dönüştürmüş oluyor. Her ne kadar cazip gözükse de konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken küçük ayrıntılar sizi zarara uğramaktan kurtarabilir.

Konut kredisi çekerek emlak sahibi olmak kolay gözükse de iyi bir araştırma ve dikkat gerektirir.

Konut Kredisi Kullanırken Hata Yapmayı Önlemek İçin

Öncelikle başvuru yapmadan bankaların faiz oranlarını ve komisyon tutarlarını karşılaştırın. En az 4 ya da 5 banka arasında karşılaştırma yapılmalıdır. Sadece taksit tutarını baz almayın. Toplam geri ödemeye de bakılmalıdır. Faiz oranı düşük olsa bile bazı bankaların komisyon oranları yüksektir. En düşük faiz ve komisyon araştırılmalıdır.

Ayrıca bankaların dosya ve ekspertiz masraflarını da karşılaştırmak gerekir.
Geri ödeme yapılırken mümkün olan en kısa vade seçilmelidir. Vade ne kadar uzarsa unutmayın ki faiz oranı da artar. Bankanıza karar verdiyseniz, bu bankada ufak bir hesap açmak uygun olacaktır. Peşinat birikiminizi bu bankadaki hesabınızda değerlendirmek, ufak işlemler yapmak bankadan kredi almanızı kolaylaştıracaktır.

Kredi kullanımında size kredi kartı, ek hesap gibi ürünler sunabilirler. Bunları kabul etmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Kullanmasanız bile bu kartın kart aidatı bir yıl içinde size artı bir yük getirebilir. İmzaladığınız sözleşmeyi mutlaka okuyun. Ekstra maliyetler sözleşmede yazılı olabilir.

Konut Kredisi Kullanırken Hangi Sigortalar Zorunludur?

Konut kredisi alırken tek yapılması gereken zorunlu deprem sigortasıdır. Bunun haricinde banka sizi başka bir sigorta yaptırmaya zorlayamaz.

Kredi kullandırmak için size hayat sigortası sunabilirler. Eğer daha düşük maliyetle bir poliçe bulabileceğinizi düşünüyorsanız sigorta şirketlerini araştırabilirsiniz. Hayat sigortası yaptırmanız kredi kullanımı için zorunlu değildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Konut Kredisi Alırken Dikkat