e
sv

KU öğretim üyesi meteor yağmurunun fotoğrafını çekti

1278 Okunma — 18 Aralık 2020 18:48
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karaçi Mühendisi Uzay Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Mühendis Absar Ahmed Khan, 13 Aralık 2020 gecesi bir meteor yağmurunun fotoğrafını çektiğini söyledi.

Khan, bir meteor yağmurunun, gece gökyüzündeki bir noktadan birkaç meteorun yayıldığı veya ortaya çıktığı gözlemlenen göksel bir olay olduğunu paylaştı. Pakistan Kuzey Yarımküre’de yatıyor ve dün gece olayın düzgün bir görüntüsü görüldü.

Khan, genellikle kayan yıldızlar olarak adlandırıldığından bahsetti. Ona göre, halk arasında Meteor Yağmurları Kralı olarak bilinen Geminid Meteor Yağmuru, 13 Aralık’ta gece gökyüzünü süsledi ve 14 Aralık gecesi de devam etmesi bekleniyor.

“Bu özel duşlar İkizler Takımyıldızı’ndan geldiği için, bu yüzden ondan sonra isimlendiriliyorlar” dedi.

Khan, duşun zirvesi neredeyse yeni bir ayla örtüştüğü için İkizler yağmuru oranının bu yıl daha da iyi olduğunu, bu nedenle daha karanlık gökyüzü olduğunu ve daha sönük göktaşlarını yıkamak için ay ışığı olmadığını söyledi.

Ancak, Karaçi’nin yoğun bir şekilde ışıkla kirlendiğinden, bu meteor yağmurlarını kamerayla yakalamanın zorlaştığını, ancak sürekli geniş gökyüzüne bakılarak çıplak gözle görüldüğüne dikkat çekti.

Mühendis Khan, KU ISST tarafından en az bir görünür duşu yakalamak için çeşitli girişimlerde bulunulduğunu söyledi. Bu meteor yağmurları Dünya atmosferine saniyede 22 mil hızla dalarlar ve çizgiler halinde buharlaştıklarında, onlara “kayan yıldızlar” diyoruz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

KU öğretim üyesi meteor yağmurunun fotoğrafını çekti