e
sv

Xbox ile konsol savaşı başladığında yeni PlayStation piyasaya çıktı

378 Okunma — 15 Kasım 2020 17:38
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sony’nin PlayStation 5’i, rakip Microsoft’un en yeni Xbox’ını piyasaya sürmesinden sadece iki gün sonra Perşembe günü raflarda yerini aldı.Pandemi oyun talebini artırırken yeni nesil konsollar tatil sezonu hakimiyeti için yarıştı.

Ön siparişler rekor bir lansmanı işaret ederken, pazar lideri Sony, ABD’deki rakibi karşısında üstünlüğü korumak için “Spider-Man: Miles Morales” gibi büyük bilete özel oyunlara güveniyor.

Ancak birçok ülkede yükselen koronavirüs vakaları ile birlikte lansman etkinlikleri masanın dışında ve istekli müşteri kalabalığı söz konusu değil.

Yeni Xbox Salı günü dünya çapında raflarda bulunurken, PS5 Perşembe gününden itibaren Avustralya, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika ve Güney Kore’de satışa sunulacak, ancak diğer yerlerdeki oyuncuların 19 Kasım’a kadar beklemesi gerekecek.

Sidney’de, sadece bir avuç müşteri Perşembe sabahı önceden sipariş edilen konsollarını topluyordu.

Theo Pasialis PlayStation’ını toplarken, “Bu Covid, bu yüzden pek çok insan bir lansmana koşmak istemiyor sanırım,” dedi.

Bir müşteri olan Jonathan De Botton, atmosferin PS4 lansmanından uzakta bir dünya olduğunu ve müşterilerin sıralarının bir alışveriş merkezi yemek alanına uzandığını söyledi.

AFP’ye bugün “tamamen farklı” dedi .

“Gece yarısı fırlatmaydı … İyi bir zamandı” diye ekledi.

Bugün, kıyaslandığında, “biraz hayalet bir kasaba” idi.

Konsollar, pandeminin evde sıkışıp kalan ve oyalanacak bir şey ya da zaman geçirmenin bir yolunu arayan insanların oyun talebinde büyük bir artış yaratmasıyla satışa çıkıyor.

Bu patlamanın ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor, yatırımcılar normal hayata dönme beklentisi içindeyken, bu hafta bir virüs aşısı ile ilgili ilerleme, oyun sektörünün borsalarda satılmasına neden oluyor.

Aslan payı
Sony için, oyun Japon firmanın kârındaki aslan payını ve satışlarının yaklaşık üçte birini oluşturduğundan, yeni konsolunun hissesi Microsoft’tan önemli ölçüde daha yüksek.

Karşılaştırıldığında oyun, Microsoft satışlarının yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor.

Ancak analistler, Sony’nin PS5’teki marjının zayıf olacağını, hatta zarar getireceğini söylüyor – şirket, kar elde etmek için oyun, hizmet ve çevrimiçi abonelik satışlarına güveniyor.

Sony, PS4’ün performansını geride bırakarak, Mart ayı sonuna kadar 7,6 milyon PS5 konsol satmayı bekliyor.

Kantan Games’te analist olan Serkan Toto, Japonya’nın video oyun pazarının mobil cihazlara daha fazla odaklanması ve hala Nintendo’nun hakimiyetinde olmasıyla, bunu başarmak için büyük ölçüde ABD pazarına güveneceğini söyledi.

AFP’ye verdiği demeçte, “Japonya’da nispeten küçük bir pazardan bahsediyorsunuz … Sony’yi PlayStation işini bir alanda merkezileştirmeye yönlendiriyor ve bu alan Amerika Birleşik Devletleri .”

Toto, PS5’in PS4’ten daha iyi performans göstermesini beklediğini söyledi.

“PlayStation 4’ün o kadar başarılı olduğunu ve Sony’nin PlayStation içeriği için çok daha büyük bir hayran kitlesi oluşturduğunu düşünüyorum” dedi.

PS5, Xbox Series X gibi 500 dolar, disk okuyucusu olmayan bir sürüm ise 400 dolara mal oluyor.

Bu, Microsoft’un disk okuyucusu olmayan daha az güçlü Xbox Series S için 300 dolarlık fiyat etiketinden daha fazla.

Disk okuyucusu olmayan daha ucuz konsollar, hızlı bağlantıları olan ve çevrimiçi oynamaya istekli oyuncuları hedefliyor ve bu, Sony’nin video oyun birimi başkanı Jim Ryan’a göre genişleyen bir grup.

AFP’ye verdiği demeçte, “Geçen yıl 50-50 civarındaydı ve kilitlenmelerde gördüğümüz şeylerden biri dijital oranın 2020’de rota üzerinden atlamasıydı” dedi .

Ryan, “Dijital için üçte iki, fiziksel için üçte bir oldu” dedi ve Sony’nin disk okuyuculu makineleri düşürme planı olmadığını da sözlerine ekledi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Xbox ile konsol savaşı başladığında yeni PlayStation piyasaya çıktı