e
sv

Adet Günü Hesaplama Nedir?

116 Okunma — 27 Ağustos 2021 10:29
avatar

nuzor.com

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ergenlik çağına girmiş ve yumurtaları hazır olan her genç kız adet görmeye başlar. Her ay düzenli olarak yumurtlama yaşanması sonucu yaşanan kanamaya adet denir. Yumurtlama döngüsü kadınlar için önemli bir yer arz eder. Çünkü özellikle evli ve cinsel yaşamı olan kadınlar adetlerinin gecikmesi sonucu döllenme ve dolayısı ile de gebelik yaşamaktan şüphelenir.

Bu gibi sebeplerden dolayı adet günü hesaplama kadınlar için önemli bir yere sahiptir. Adet döngüsü düzenli olan bir kadın ortalama olarak 28 gün gibi bir süre zarfı içinde adet görür. Fakat uzmanlara ve yapılan araştırmalara göre 28-35 gün aralığındaki adet döngüleri de normal olarak kabul edilmektedir.

Adet Günü Gecikmesi Neden Yaşanır?

Kadınlar Her ay yumurtlama yaşanması sonucu adet görür. Fakat yumurtlama. Olmazsa adet görme olmaz. Bu da kadınlar hamileyken yaşanır. Çünkü kadınlar hamile oldukları zaman yumurtaları döllenir ve adet görme olayı yaşanmaz. Adet günü hesaplama hem gebelik takibi için hem de herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için önem arz eder.

Bazı durumlarda kadınlarından rahminde ya da yumurtalarını kist olması durumu yaşanabilir. Bu tarz hastalıklar genel olarak adet düzensizliği e neden olduğu için adet düzensizliği yaşamanız durumunda mutlaka doktorla görüşüp muayene olmanız tavsiye edilir. Bazı genetik etkenler de adet düzensizliği konusunda etkilidir.

https://www.mutluhamile.com/k/hamilelik-oncesi/

Adet geciktirici tarzı ilaçların kullanılması da adet düzensizliğine neden olduğu bilinir. Bazen kadınlar tatile gidecekleri zaman ya da düğün öncesi gibi dönemlerde adet geciktirici adi verilen ilaçlardan kullanır. Bu ilaçların kullanılmasının ardından adet düzensizliği yaşamanız muhtemeldir.

Adet Tarihinin Geçtiği Nasıl Anlaşılır?

Eğer adet gördüğünüz tarihten sonra 21 ile 28 gün arasında adet gördüyseniz zaten adet gecikmesinden şüphe etmezsiniz. Bu sure uzayıp 35 gün olursa tedirgin olsanız dahi bunun normal bir döngü olduğunu bilmelisiniz.

Fakat 35 günlük bir döngü üst sinir olarak kabul edildiği için 35 günü gecen sürelerde evli iseniz gebelik testi yapmanız evli değilseniz de bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz ve muayene olmanız gerekir.

Kaynak: https://www.mutluhamile.com

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Adet Günü Hesaplama Nedir?